Pregled radiologa
Usluga

Pregled radiologa

Ključna za preciznu dijagnostiku različitih bolesti i stanja, radiologija je grana medicine koja koristi tehnike snimanja kako bi se videli unutrašnji delovi ljudskog tela. Zatim se te slike koriste za dijagnostikovanje i lečenje bolesti. Radiolog je lekar specijalizovan za interpretaciju ovih medicinskih slika i koristi ih za pružanje preciznih dijagnostičkih informacija ostalim medicinskim stručnjacima.

Radiolozi koriste širok spektar tehnika snimanja, uključujući rendgen, kompjuterizovanu tomografiju (CT) i magnetnu rezonancu (MRI), zatim ultrazvuk i druge tehnike. Slično kao što je redovan ginekološki pregled ključan za očuvanje zdravlja žena, tako je i pregled kod radiologa suštinski važan u medicinskoj dijagnostici.

U suštini, radiologija je izuzetno važna grana medicine koja koristi različite tehnike snimanja da bi se dobile detaljne slike unutrašnjosti ljudskog tela. Upravo te slike su krucijalne za dijagnozu i tretman različitih zdravstvenih stanja. Radiolog, lekar specijalista koji je specijalizovan za interpretaciju ovih slika, pruža neophodne informacije kolegama iz drugih oblasti medicine.

Svima koji imaju potrebu je na raspolaganju pregled radiologa u "Sanitas klinik". Ova klinika se nalazi u ulici Kralja Petra Prvog broj 4, na prvom spratu u Jagodini. Pacijenti imaju mogućnost da zakazivanje pregleda kod ovog stručnjaka izvrše ili direktno u klinici ili elektronski, putem mejl adrese info@sanitasklinik.com te putem telefona i to na brojeve 060 035 00 86 i 035 82 000 18.

Kako izgleda pregled radiologa?

Prilikom zakazivanja pregleda će svaki pacijent precizno biti informisan od strane osoblja klinike o tome da li je potrebna ikakva prirpema. Najbitnije je imati na umu da je na dan pregleda preporučljivo nositi udobnu odeću i izbegavati nakit ili metalne predmete, koji bi mogli ometati proces snimanja. Ponekad će pacijentima biti data posebna haljina za nošenje u toku pregleda. A za neke vrste snimanja može biti potrebno da pacijent popije kontrastno sredstvo, koje pomaže da se određeni delovi tela bolje vide na slikama.

Proces snimanja se razlikuje u zavisnosti od vrste radiološkog pregleda.

Rendgenski pregled obuhvata postavljanje pacijenta ispred rendgen aparata, a radiološki tehničar će usmeriti rendgenske zrake na specifičan deo tela. Tokom ovog procesa, pacijentu se nalaže da ostane nepomičan kako bi slika bila jasna i detaljna. Treba imati na umu i to da celokupan postupak traje samo nekoliko sekundi i potpuno je bezbolan. Tehničar je u drugoj prostoriji tokom procesa snimanja, kako bi se izbeglo nepotrebno izlaganje rendgenskom zračenju.

Kompjuterizovana Tomografija ili CT podrazumeva korišćenje napredne rendgen opreme za kreiranje detaljnih slika preseka tela. Pacijent leži na posebnoj ležaljci koja se polako pomera kroz CT skener, mašinu koja je oblikovana kao prsten. Dok se prave slike, pacijentu se može reći da na kratko zadrži dah kako bi se postigle što jasnije slike. Proces traje nekoliko minuta i ne izaziva bol, ali neki pacijenti mogu osećati nelagodnost zbog buke koju proizvodi mašina ili zbog uslova zatvorenog prostora.

Magnetna Rezonanca ili MRI koristi snažno magnetno polje i radio talase da bi bile stvorene detaljne slike organa i struktura unutar tela. Pacijent leži na pokretnom stolu koji se uvlači u veliku cilindričnu mašinu. Tokom skeniranja, mašina proizvodi glasne zvukove, pa će pacijentu često biti ponuđene slušalice ili čepovi za uši. Neke osobe mogu osetiti nelagodnost zbog prostora u mašini, stoga je važno da pacijent pre skeniranja obavesti lekara o bilo kakvoj postojećoj klaustrofobiji.

Zahvaljujući zvučnim talasima visoke frekvencije, pregled ultrazvuk stvara slike unutrašnjosti tela. Pacijent leži na preglednom stolu, a radiološki tehničar nanosi specijalan gel na kožu i zatim prelazi preko tog područja ultrazvučnom sondom. Gel omogućava bolji prenos zvučnih talasa sa sonde do tela. Pacijent ne oseća bol tokom ovog procesa, iako može osećati blagi pritisak od sonde.

Svaki od ovih pregleda pruža mogućnost radiologu da vizualizuje određene delove ili strukture unutar tela, što može biti od ključnog značaja za postavljanje dijagnoze ili praćenje progresa lečenja.

A nakon što je snimanje završeno, radiolog će pregledati snimke i predstaviti rezultate. Radiolog ima ključnu ulogu u analizi slika i pronalaženju mogućih abnormalnosti, poput tumora, fraktura, infekcija i drugih zdravstvenih problema.

Radiolog će napisati izveštaj sa svojim nalazima i poslati ga lekaru koji je zahtevao pregled. Na osnovu ovih informacija, lekar može postaviti dijagnozu ili preporučiti dodatna testiranja. Ukoliko se pronađu abnormalnosti, lekar će razgovarati sa pacijentom o mogućim opcijama lečenja.

Iz svega navedenog je sasvim jasno da su radiološki pregledi ključni za dijagnostikovanje i lečenje širokog spektra bolesti. Bez obzira koja je vrsta pregleda u pitanju, važno je slediti instrukcije lekara i tehničara kako bi se postigao najbolji mogući rezultat.