Pregled neuropsihijatra
Usluga

Pregled neuropsihijatra

Medicinska disciplina koja se bavi dijagnostikovanjem i lečenjem poremećaja koji utiču na um, ponašanje i nervni sistem, neuropsihijatrija se preklapa sa neurologijom i psihijatrijom, koristeći pristupe i tehnike iz obe oblasti da bi pomogla ljudima sa širokim spektrom neuroloških i mentalnih poremećaja.

Neuropsihijatrija je razvijena na raskršću neurologije, koja se bavi fizičkim aspektima centralnog i perifernog nervnog sistema i psihijatrije, koja se bavi mentalnim i emocionalnim poremećajima. Specijalisti za neuropsihijatriju treba na prvom mestu da imaju duboko razumevanje toga kako ove dve oblasti međusobno deluju, a zatim i toga na koje sve načine poremećaji u jednom sistemu mogu uticati na funkciju drugog. Neuropsihijatri se bave nizom stanja i oboljenja, koja uključuju pored ostalih i demencije, kao što je Alchajmerova bolest, zatim traumatske povrede mozga koje mogu da dovedu do epilepsije i Parkinsonove bolest, ali i druge neurodegenerativne bolesti. Takođe, njihov fokus je i na psihijatrijskim simptomima i poremećajima, koji su povezani sa neurološkim stanjima, kao što su depresija u Parkinsonovoj bolesti. Osim toga, bave se i mentalnim poremećajima sa snažnim neurološkim komponentama, kao što je recimo šizofrenija.

U osnovi, lekari koji su specijalizirali neuropsihijatriju koriste niz dijagnostičkih alata, uključujući kliničke intervjue, neuropsihološko testiranje i tehnike poput magnetske rezonance ( MRI ) i pozitronske emisione tomografije ( PET ), a kako bi bolje razumeli neurološke osnove mentalnih poremećaja.

Tretmani koje neuropsihijatri koriste mogu se kretati od lekova, kao što su antipsihotici, antidepresivi i lekovi za kontrolu napada, pa do terapija razgovorom, poput recimo kognitivno - bihevioralne terapije, pa čak i hirurških procedura u teškim slučajevima. Kao i kod svake medicinske discipline, cilj neuropsihijatrije je poboljšanje kvaliteta života pacijenata tako što će im pomoći da bolje upravljaju svojim simptomima, poboljšaju svoje mentalno zdravlje i žive ispunjenijim životom uprkos svom stanju.

Pacijenti mogu da zakažu pregled neuropsihijatra najpre u prostorijama " Sanitas klinik ". A one se nalaze u ulici Kralja Petra Prvog broj 4, na prvom spratu u Jagodini. Zatim, zakazivanje pregleda ovog stručnjaka može se izvršiti i na drugačije načine, odnosno preko mejl adrese info@sanitasklinik.com ali i putem telefona i to na brojeve 060 035 00 86 i 035 82 000 18.

Kako izgleda pregled neuropsihijatra?

Pored toga što je pregled neuropsihijatra esencijalan korak u očuvanju mentalnog zdravlja, on je i vrlo značajan zbog pravovremenog otkrivanja potencijalnih neuroloških ili psihijatrijskih poremećaja. Predstavlja složen i sveobuhvatan proces, stoga je od ključnog značaja da se pacijenti informišu o svim aspektima ovog pregleda.

Da biste se adekvatno pripremili za pregled neuropsihijatra, neophodno je da se informišete o svim detaljima pregleda. Moguće je da će vam klinika pružiti instrukcije o tome šta treba da uradite pre pregleda, kao što je prikupljanje medicinske dokumentacije ili popunjavanje određenih obrazaca. Takođe, preporučljivo je da zapišete sve simptome koje doživljavate, kao i da napravite spisak lekova koje trenutno koristite.

Kao i kod većine pregleda, prva faza uključuje detaljan razgovor sa neuropsihijatrom. A taj razgovor ima za cilj da pruži uvid lekaru u trenutnu mentalnu i fizičku situaciju u kojoj se pacijent nalazi, zatim da omogući neuropsihijatru da se bolje upozna sa medicinskom istorijom pacijenta, te sa drugim aspektima njegovog zdravlja, kako bi stekao kompletnu sliku.

Tom prilikom će lekar postaviti pacijentu niz pitanja koja mogu obuhvatati lične i porodične zdravstvene probleme, svakodnevne navike, profesionalni život, emocionalno stanje i druge aspekte pacijentovog života.

Po završetku tog segmenta sledi fizički pregled. Osim provere vitalnih znakova, kao što su puls, krvni pritisak i eventualno temperatura, to podrazumeva i pregled opšteg fizičkog stanja. A to znači da će neuropsihijatar proveriti kožu, oči, čulo sluha, ravnotežu i reflekse pacijenta, kao i ostale aspekte koji mogu ukazivati na određene neurološke ili psihijatrijske probleme.

Ključni deo pregleda neuropsihijatra je neurološki pregled, koji uključuje procenu različitih neuroloških funkcija, uključujući motoričke sposobnosti ( kretanje, koordinacija ), senzorne sposobnosti ( oštrina vida, osećaj dodira ), ravnotežu, reflekse, mišićnu snagu i tonus. Neuropsihijatar takođe može proceniti vaš govor i jezičke sposobnosti, kao i vaš mentalni status.

Psihijatrijski pregled je takođe značajan deo pregleda neuropsihijatra i obuhvata procenu mentalnog stanja pacijenta. Neuropsihijatar će oceniti raspoloženje, misaone procese i emocionalnu stabilnost pacijenta, kao i orjentaciju, pažnju i memoriju, te sposobnost rešavanja problema, socijalne veštine i svakodnevne funkcionalne sposobnosti. U osnovi, ta faza pregleda može uključivati i psihološke testove koji mogu pomoći u dijagnostici specifičnih psihijatrijskih poremećaja.

U zavisnosti od simptoma i rezultata inicijalnih pregleda, neuropsihijatar može preporučiti dodatne dijagnostičke testove. Oni mogu uključivati laboratorijske analize krvi ili urina, elektroencefalogram ( EEG ) koji se koristi za merenje električne aktivnosti mozga, zatim kompjuterizovanu tomografiju ( CT ) ili magnetnu rezonancu ( MRI ), koje se koriste sa ciljem vizuačizacije struktura unutar mozga, kao i neuropsihološko testiranje za procenu kognitivnih sposobnosti.

U skladu sa rezultatima dobijenim tokom svih pomenutih procena, neuropsihijatar će izraditi odrediti dijagnozu, a zatim će pacijentu predstaviti i predlog plana lečenja. Osim terapije lekovima i psihoterapije, takav jedan plan može da uključuje i promene u životnom stilu, kao i dodatne intervencije koje mogu biti potrebne.