Holter EKG
Usluga

Holter EKG

U svetu moderne medicine, postoji niz sofisticiranih alata i tehnika kojima lekari mogu analizirati i razumeti funkcionisanje ljudskog srca. Jedan od tih ključnih instrumenata je i holter EKG, uređaj koji kontinuirano prati i snima električnu aktivnost srca tokom 24 ili 48 sati, pružajući lekarima dragocene informacije koje mogu pomoći u dijagnostikovanju i lečenju različitih srčanih oboljenja.

U osnovi, holter EKG je uređaj služi da otkrije srčane anomalije koje se ne mogu baš uvek detektovati tokom standardnog EKG-a, s obzirom na to da se problemi sa srcem ne javljaju uvek tokom pregleda kod lekara. Najčešće to može uključiti simptome poput vrtoglavice, nesvestice, palpitacija ili osećaja nepravilnih otkucaja srca.

Zahvaljujući holter EKG - u, lekari mogu dobiti detaljan prikaz kako se srčani ritam pacijenta menja tokom dana, tokom fizičkih aktivnosti, odmora i spavanja. A sve to daje lekaru širu sliku o tome kako srce pacijenta funkcioniše u svakodnevnim situacijama.

Prilikom postavljanja holter EKG-a, pacijent će posetiti lekara ili medicinskog tehničara koji će pričvrstiti uređaj na pacijentovu kožu pomoću lepljivih elektroda. Uređaj je mali i lagan, često se nosi oko vrata ili struka, a pacijent može da se kreće i bez ikakvih poteškoća obavlja većinu svakodnevnih aktivnosti dok ga nosi. Tokom perioda praćenja, pacijent se podstiče da vodi dnevnik svojih aktivnosti i simptoma, što pomaže lekarima u interpretaciji rezultata.

Po završetku praćenja, pacijent će vratiti uređaj, a lekar će analizirati podatke. Upravo ti podaci mogu pružiti ključne informacije o srčanim ritmovima, ukazujući na moguće aritmije, anginu, bolesti srca ili druge srčane probleme.

Holter EKG je tako revolucionarno sredstvo koje omogućava neinvazivnu, detaljnu i dugotrajnu analizu srčanog ritma, čineći ga neprocenjivim instrumentom u dijagnostici i praćenju kardiovaskularnih bolesti.

Prilikom specijalističkog pregleda će kardiolog proceniti da li je pacijentu neophodan holter EKG. Pregled kod lekara specijaliste kardiologije pacijenti mogu da zakažu u "Sanitas klinik". U ulici Kralja Petra Prvog broj 4, na prvom spratu u Jagodini nalaze se prostorije te zdravstvene institucije, gde se pacijentima nudi mogućnost da lično zakažu pregled kardiologa. Druga mogućnost koja im je na raspoilaganju podrazumeva zakazivanje pregelda elektronski, to jest na mejl adresu klinike info@sanitasklinik.com s tim što je otvorena i mogućnost da na brojeve telefona 060 035 00 86 i 035 82 000 18 zakažu pregled kardiologa.

Kako se postavlja holter EKG?

Na prvom mestu svi pacijenti moraju biti informisani o tome da je holter EKG neinvazivni postupak, što znači da nema hirurških rezova ili drugih invazivnih postupaka. I sam proces postavljanja važi za prilično jednostavan.

Na dan postavljanja holter EKG-a preporučuje se da nodisti što udobniju odeću koja omogućava lagan pristup grudnom košu. Takođe je poželjno izbegavati kreme ili losione na koži, jer oni mogu ometati vezivanje elektroda.

Tehničar ili lekar će očistiti područje grudnog koša pacijenta i postaviti lepljive elektrode na njih. Ove elektrode su povezane sa malim snimačem, koji će uglavnom biti postavljen oko vrata ili prikačen za kaiš. Sam postupak postavljanja je bezbolan. Ukoliko pacijent muškog pola ima naročito izraženu maljavost na tom delu tela, može se desiti da bude potrebno brijanje, prosto zato što je važno da holter EKG bude pravilno postavljen, o čemu će blagovremeno i sam pacijent naravno da bude obavešten.

Zatim će biti potrebno da nosi uređaj neprekidno ili 24 ili 48 sati, a u zavisnosti od onoga što lekar preporuči. Tokom tog vremena, uređaj će kontinuirano snimati aktivnost srca pacijenta. Takođe, lekar ili tehničar će pacijentu preporučiti da vodi dnevnik aktivnosti dok nosi uređaj, uključujući bilo kakve simptome koje doživi. I upravo te informacije mogu da pomognu lekaru da bolje razume bilo koje anomalije koje se pojavljuju na EKG-u.

Posle određenog perioda nošenja, pacijent dolazi u “Sanitas klinik”, u dogovorenom terminu, kako bi mu stručno osoblje klinike skinulo uređaj.

Nakon toga će lekar specijalista kardiologije pregledati podatke sa uređaja, a zatim će sa pacijentom razgovarati o rezultatima.

Valja napomenuti i to da tokom nošenja Holter EKG-a treba izbegavati aktivnosti koje bi mogle oštetiti uređaj, kao što su kupanje, plivanje ili bilo kakva aktivnost koja bi mogla izazvati prekomerno znojenje. Uređaj nije vodootporan, pa je važno zaštititi ga od vode. Takođe se preporučuje izbegavanje korišćenja uređaja koji mogu ometati signal, poput mikrotalasnih pećnica ili mobilnih telefona.